Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna: Więcej czasu na dostosowanie SOR-ów do nowych przepisów

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 28 listopada 2023 09:56

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna: Więcej czasu na dostosowanie SOR-ów do nowych przepisów - Obrazek nagłówka
Do konsultacji przekazano Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego.

Zmiana rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2019 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1225 i 1237), zwanego dalej „rozporządzeniem SOR”, ma na celu umożliwienie podmiotom leczniczym dostosowanie się do wymagań określonych w tym rozporządzeniu w zakresie organizacji w lokalizacji szpitalnego oddziału ratunkowego, miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Zgodnie z § 15 pkt 4a rozporządzenia SOR do dnia 31 grudnia 2023 r. istnieje obowiązek spełnienia wymagania w zakresie miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Obecnie w kraju funkcjonuje 246 SOR, z których 20 deklaruje, że nie zapewni udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w lokalizacji SOR od 1 stycznia 2024 r.

Przedmiotowy projekt wydłuża okres na dostosowanie SOR do wymagań rozporządzenia SOR w zakresie organizacji w szpitalu miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Termin na spełnienie warunku w zakresie organizacji w lokalizacji SOR miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej zostanie przesunięty o 12 miesięcy (do 31 grudnia 2024 r.).

Powyższa zmiana umożliwi wszystkim szpitalom z SOR kontynuowanie realizacji umowy zawartej z oddziałem wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia i pozwoli na dokończenie rozpoczętych działań.

Źródło: RCL

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także