OZZL przeciwko przekazywaniu danych o wynagrodzeniach lekarzy z numerem PESEL
Opublikowano 21 lipca 2026 11:58
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy opublikował dwa stanowiska dotyczące zmian w przepisach regulujących system ochrony zdrowia oraz zasad prowadzenia dialogu z przedstawicielami środowiska lekarskiego.
OZZL sprzeciwia się obowiązkowi przekazywania do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Ministerstwa Zdrowia danych o wynagrodzeniach lekarzy powiązanych z numerem PESEL. Zdaniem związku do identyfikacji lekarzy w pełni wystarczy numer prawa wykonywania zawodu, a wykorzystywanie numeru PESEL niepotrzebnie zwiększa ryzyko wycieku danych.
Związek podkreśla także, że informacje o wynagrodzeniach lekarzy powinny być publikowane wraz z liczbą przepracowanych godzin oraz z podziałem na poszczególne składniki wynagrodzenia. Ponadto dane dotyczące zarobków lekarzy powinny być przedstawiane w kontekście wynagrodzeń innych zawodów medycznych. Według OZZL tylko takie zestawienie pozwala na rzetelną ocenę poziomu wynagrodzeń i zapobiega powstawaniu błędnych opinii na temat środowiska lekarskiego.
W odrębnym stanowisku OZZL przypomina, że rozmowy dotyczące wynagrodzeń lekarzy i zmian w przepisach regulujących ich warunki zatrudnienia powinny być prowadzone zgodnie z zasadami dialogu społecznego. Związek wskazuje, że formalną reprezentację lekarzy zatrudnionych na umowach o pracę na szczeblu ministerialnym stanowią reprezentatywne związki zawodowe, w tym OZZL oraz przedstawiciele central związkowych uczestniczących w Radzie Dialogu Społecznego.











