Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
banner

PPOZ interweniuje u ministra w sprawie usuwania deklaracji

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 18 lipca 2014 11:10

PPOZ interweniuje u ministra w sprawie usuwania deklaracji - Obrazek nagłówka
Świadczeniodawcy i lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zwrócili się do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza o podjęcie regulacji ustawowych w zakresie weryfikacji (eWUŚ) co do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

logotyp_PPOZ

Świadczeniodawcy i lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zwrócili się do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza o podjęcie regulacji ustawowych w zakresie weryfikacji (eWUŚ) co do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

 - Oczekujemy jednoznacznego wyłączenia w ustawie deklaracji POZ z weryfikacji elektronicznej i stosowanie art. 50 zgodnie z jego brzmieniem do świadczeń jednostkowo rozliczanych.

Brzmienie przepisów art. 50 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wprowadzonych od 1 stycznia 2013 roku nie wskazuje jednoznacznie możliwości zakwestionowania ważności złożonych deklaracji wyboru z powodu możliwości potwierdzenia przez Fundusz uprawnień do świadczeń dla osób, które złożyły deklaracje wyboru, a mimo to bywa tak interpretowany.

Wprowadzone w art. 50 ustawy rozwiązania w sposób jasny i oczywisty mogą być zastosowane do świadczeń rozliczanych jednostkowo (np. porada, hospitalizacja), kiedy bezpośrednio przed udzieleniem świadczenia następuje kontakt pomiędzy udzielającym świadczenia a świadczeniobiorcą. Efektem takiego kontaktu jest uzyskanie przez świadczeniodawcę wymaganego wskazywanymi przepisami ustawy potwierdzenia świadczeniobiorcy o uprawnieniach do świadczeń (sprawdzenia w elektronicznym systemie weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców - e-WUŚ, przedstawienia stosownych dokumentów potwierdzających uprawnienia do świadczeń lub złożenia oświadczenia) oraz uzyskania informacji o zapewnieniu sfinansowania świadczenia udzielonego w wyniku czynności opisanych powyżej.

PPOZ złożyło wniosek w związku z pojawianiem się różnych interpretacji tego zapisu co do podstawowej opieki zdrowotnej, czego przykładem jest ostatnia sprawa „błąd 99”, obecnie wyjaśniany przez centralę NFZ.

„Jasna regulacja ustawowa potwierdzająca wprost wyłączenie stosowania zapisu art. 50 z ustawy do deklaracji POZ, jest z korzyścią dla wszystkich stron, a jednocześnie realizacją założeń systemu eWUŚ, który miał być stosowany tylko i wyłącznie do świadczeń jednostkowo rozliczanych, o którym mówi art. 50” – piszą świadczeniodawcy.

Źródło: PPOZ

Czytaj także: PPOZ alarmuje: NFZ po cichu wycina deklaracje z list lekarzy POZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także