Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Profesor Chazan odwołany

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 9 lipca 2014 11:27

Profesor Chazan odwołany - Obrazek nagłówka
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przedstawiła wyniki raportu przygotowanego przez ratusz. Jakie będą dalsze losy prof. Chazana?

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przedstawiła wyniki raportu przygotowanego przez ratusz. Jakie będą dalsze losy prof. Chazana?

Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że raport nie pozostawia wątpliwości, że doszło do naruszenia prawa. Prezydent podkreśliła, że niepoinformowanie pacjentki o granicznym terminie, w którym można było wykonać zabieg, stanowi organicznie prawa pacjentki do informacji. Zarzuciła także, że nieuzasadnionym było oczekiwanie na wynik kariotypu.

Podkreśliła, że obecny stan prawny  jest taki, że administrator szpitala nie mógł odmówić pacjentce prawa do przerwania ciąży. Mógł to zrobić lekarz prowadzący, ale nie szpital.

Prof. Chazan będzie miał 7 dni na ustosunkowanie się i przestawienie własnego raportu pokontrolnego. Nie będzie to miało wpływu na decyzję prezydent Warszawy. Profesor obecnie przybywa na 3-dniowym urlopie. Rozwiązanie umowy nastąpi w trybie przewidzianym przez prawo. Jego obowiązki przejmie jeden z zastępców. Potem zostanie przeprowadzony konkurs na dyrektora szpitala.

Przypomnijmy: prof. Bogdan Chazan, szef szpitala przy ul. Madalińskiego w Warszawie, odmówił wykonania aborcji u kobiety, która miała urodzić dziecko, które zmarłoby po porodzie z powodu poważnych wad genetycznych.

O sprawie poinformował tygodnik „Wprost”. W szpitalu przy ul. Madalińskiego 38-letnia kobieta dowiedziała się, że dziecko, którego się spodziewa, po urodzeniu umrze z powodu szeregu wad genetycznych. Badania przeprowadzane w szpitalu to potwierdziły. Jednak lekarz i jednocześnie szef szpitala prof. Bogdan Chazan przekazał pacjentce dokument, w którym odmówił przeprowadzenia aborcji ze względu na konflikt sumienia. Jednocześnie lekarz nie wskazał innego szpitala, gdzie taka aborcja może być przeprowadzona. Zaproponował z kolei pacjentce hospicjum, do którego dziecko może trafić po urodzeniu.

Szpital dostał karę z NFZ w wysokości 70 tys. złotych za niewywiązanie się z kontraktu. Kontrolę na wniosek ministra zdrowia prowadził krajowy konsultant w dziedzinie ginekologii. Z przygotowanego przez niego raportu wynika, że przedłużające się konsultacje uniemożliwiły przeprowadzenie zabiegu przerwania ciąży. Niewskazanie pacjentce ośrodka, w którym mogłaby wykonać zabieg, jest również naruszeniem prawa. Minister zapytany, czy będzie rekomendował Hannie Gronkiewicz-Waltz zwolnienie prof. Chazana, powiedział:  – W żaden sposób nie mogę rekomendować organowi właścicielskiemu dalszego postępowania. Przekazuję wyniki kontroli. Wszystkie wnioski pokontrolne kierujemy m.in. do prokuratury – powiedział Bartosz Arłukowicz.

Czytaj także: Deklaracja wiary

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)