Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Prof. Jacek Jassem krytykuje pakiet kolejkowy

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 12 maja 2014 08:39

Prof. Jacek Jassem krytykuje pakiet kolejkowy - Obrazek nagłówka
FOT. KAMIL GOZDAN / AGENCJA GAZETA
Onkolodzy z jednej strony cieszą się, że w końcu MZ rozpoczęło działania zmierzające do poprawy opieki onkologicznej w Polsce. Z drugiej strony propozycje Ministerstwa budzą liczne obawy. Czego obawiają się onkolodzy?
[caption id="attachment_13345" align="alignnone" width="620"]Fot. Kamil Gozdan/Agencja Gazeta Fot. Kamil Gozdan/Agencja Gazeta[/caption]

Onkolodzy z jednej strony cieszą się, że w końcu MZ  rozpoczęło działania zmierzające do poprawy opieki onkologicznej w Polsce. Z drugiej strony propozycje Ministerstwa budzą liczne obawy. Czego obawiają się onkolodzy?

Polskie Towarzystwo Onkologiczne z zadowoleniem przyjeło podjęcie przez Ministerstwo Zdrowia prac zmierzających do poprawy opieki onkologicznej w Polsce. Jednocześnie onkolodzy dostrzegają zagrożenia w proponowanym sposobie ich realizacji. Największe obawy nasuwają propozycje uregulowań na poziomie ustawy takich kwestii, które powinny być przedmiotem dokumentów o znacznie niższej randze (np. umów ze świadczeniodawcami), a zwłaszcza szczególnie poważne wątpliwości budzą następujące proponowane rozwiązania:

1. Mechanizm uprzywilejowania pacjentów z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu poprzez wyposażenie ich w tzw. kartę leczenia onkologicznego (art. 20 ust. 12 oraz art. 32b). Mechanizm ten może rodzić wiele problemów (od konstytucyjnych, poprzez finansowe, do psychologicznych) oraz może prowadzić do prób używania tego dokumentu w celach innych niż zamierzone.

2. Mechanizm z art. 32a, w którym nadaniu nowych uprawnień lekarzowi POZ towarzyszą liczne mechanizmy kontrolne i represyjne. Tak szczegółowe i jednocześnie formalistyczne rozwiązania powinny być przed wprowadzeniem szeroko przedyskutowane i poddanie ocenie wykonalności, a przede wszystkim nie powinny być określane na poziomie ustawy, lecz zarządzeń lub umów.

3. Możliwość zamiany pobytu szpitalnego na hotelowy (art. 33b) jest jednym z głównych postulatów w niedawno opracowanym dokumencie - Strategii Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024. Należy jednak starannie przygotować formy i warunki tej zamiany oraz wypracować odpowiednie mechanizmy finansowe.

W związku z tym proponujemy poddanie proponowanych zmian szerokiej i pilnej konsultacji z udziałem pracowników ochrony zdrowia i pacjentów onkologicznych. Pozwoli to dopracować proponowane zapisy ustawowe i osiągnąć akceptowane przez wszystkie strony porozumienie. Działania te należy zharmonizować z rozwiązaniami zawartymi w Strategii Walki z Rakiem w Polsce 2015-2014 – apeluje Polskie Towarzystwo Onkologiczne.

Czytaj także: Jak lekarze mogą bronić się przed krzywdzącymi wpisami w Interncie?

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także