Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Sejm zajmie się ustawą o służbie zdrowia w czasie pandemii

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 października 2020 08:38

Sejm zajmie się ustawą o służbie zdrowia w czasie pandemii - Obrazek nagłówka
Fot. Agnieszka Sadowska/ Agencja Gazeta.
W piątek Prezydium Sejmu zdecyduje o terminie specjalnego posiedzenia, na którym posłowie zajmą się projektem ustawy o specjalnych rozwiązaniach dla służby zdrowia w czasie pandemii. Jednym z kluczowych ma być wprowadzenie klauzuli dobrego Samarytanina, która oznacza, że błędy nieumyślne popełnione przez pracowników medycznych nie będą penalizowane.

Informacja, że PiS przygotowuje specustawę dla ochrony zdrowia, pojawiła się w czwartek przed południem. Mówiono nawet, że Sejm zbierze się w piątek, by uchwalić nowe przepisy. Pojawiły się spekulacje, że ustawa ma pomóc „wziąć lekarzy w kamasze” i rozwiązać problem o którym mówił wicepremier Jacek Sasin, że część medyków uchyla się od pracy przy zwalczaniu epidemii, ignorując skierowania wystawiane przez wojewodów.

Nawet jeśli taki pomysł rzeczywiście był, minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządowego zespołu kryzysowego powiedział nieco więcej, w jakim kierunku ma iść projekt. – Ustawa nie ma być jedynie wsparciem w postaci dobrego słowa dla medyków, ale zaoferować takie rozwiązania, które poprawią ich sytuację i zdejmą z nich pewne ryzyka związane z walką co Covid-19 – mówił. - W tę walkę zaangażowani będę nie tylko specjaliści chorób zakaźnych, ale lekarze innych specjalności, być może bardzo odległych od tego z czym mamy w tej chwili do czynienia. Pracujemy nad stworzeniem tzw. klauzuli dobrego Samarytanina, która pozwoli lekarzom poczuć się bezpieczniej. W ramach walki z Covid-19 w czasie pandemii, błędy które będą popełniane nieumyślnie nie będą karane - mówił Niedzielski.

To nie wszystko. Resort chce zwiększyć dodatek za pracę w zagrożeniu covidem dla medyków kierowanych do tej pracy - do wysokości 175 proc. wynagrodzenia. Medycy, którzy z powodu walki z covidem będą narażeni na konieczność odbycia izolacji czy kwarantanny, uzyskają finansowanie wynagrodzenia nie na standardowych zasadach zwolnień lekarskich, ale w 100 proc.

- Będziemy także chcieli uregulować kilka kompetencji, szczególnie w ratownictwie medycznym, po to by uniknąć sytuacji, w których karetka jeździ pomiędzy szpitalami. Koordynator ratownictwa medycznego będzie miał przywilej rozstrzygania sporów w postaci decyzji administracyjnej, co pozwoli na wyciąganie konsekwencji w przypadku braku realizacji. To jest zaledwie kilka podstawowych rozwiązań, nad którymi będziemy chcieli pracować na najbliższym posiedzeniu Sejmu – stwierdził minister.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Siedziba_NIK_-_front
Kontrola NIK

Krwiodawstwo: Jest dobrze, ale...

13 czerwca 2024
Zrzut-ekranu-2022-11-24-o-122823
27 maja 2024
iStock-1449654430
2 maja 2024
4096-2734-max
9 kwietnia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Sto dni i co dalej?

25 marca 2024