Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił wyroki w sprawie tzw. protestu pieczątkowego

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 28 kwietnia 2014 09:55

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił wyroki w sprawie tzw. protestu pieczątkowego - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Sąd podjął decyzję w sprawie podmiotów leczniczych, które na receptach przybijały pieczątki: „Refundacja leku do decyzji NFZ”.
[caption id="attachment_32018" align="alignnone" width="620"]Thinkstockphotos/FPM Thinkstockphotos/FPM[/caption]

Sąd podjął decyzję w sprawie podmiotów leczniczych, które na receptach przybijały pieczątki: „Refundacja leku do decyzji NFZ”.

W dniu 23 kwietnia 2014 r. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i oddalił skargi dwóch podmiotów leczniczych na decyzję rzecznika praw pacjenta o uznaniu praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów. Wydane decyzje dotyczyły tzw. protestu pieczątkowego lekarzy, jaki miał miejsce w styczniu 2012 r.

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że w powyższych podmiotach leczniczych stosowano praktyki sprzeczne z przepisami rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie recept lekarskich, polegające na przybijaniu na receptach pieczęci „Refundacja leku do decyzji NFZ”.

Wskutek podjętych działań pacjenci mieli możliwość realizacji recepty tylko i wyłącznie za 100 proc. odpłatnością pod warunkiem, że pacjent posiadał wystarczające środki finansowe. W ten sposób zostały ograniczone prawa pacjentów, w tym prawo do świadczeń zdrowotnych oraz prawo do nabycia leku z przysługującą refundacją.

Ponadto Naczelny Sąd Administracyjny zaznaczył, że stosowane praktyki nie były adresowane do konkretnego pacjenta, lecz były wymierzone w każdego pacjenta, w tym również potencjalnego pacjenta, który był zagrożony otrzymaniem recepty wystawionej w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami.

Źródło: bpp.gov.pl

Czytaj także: Łóżka, które leczą

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także