Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Zmiany w POZ już weszły w życie

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 2 listopada 2023 09:44

Zmiany w POZ już weszły w życie - Obrazek nagłówka
ThinkstockPhotos
Więcej pacjentów skorzysta z większej liczby świadczeń, a lekarze zlecą więcej badań – takie mają być korzyści ze zmian w podstawowej opiece zdrowotnej, które weszły w życie w listopadzie. Ministerstwo Zdrowia przypomina, jak teraz będzie wyglądała opieka koordynowana i jakie uprawnienia będą mieli lekarze POZ.

Więcej pacjentów ma teraz skorzystać z opieki koordynowanej. W diabetologii są to pacjenci ze stanem przedcukrzycowym, a w endokrynologii – z nadczynnością tarczycy. Powstanie też nowy zakres opieki koordynowanej: diagnostyka i leczenie przewlekłej choroby nerek. W jego ramach pacjenci będą mieli dostęp do kompleksowej porady, badania diagnostycznego UACR (wskaźnik albumina/kreatynina w moczu), konsultacji specjalistycznych, porad edukacyjnych i konsultacji dietetycznych.

Zmiany zajdą też w gabinetach POZ. Lekarz, który udziela świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, będzie mógł wystawiać skierowania na badania laboratoryjne.

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) zleci więcej badań diagnozujących alergie. Dzięki temu diagnostyka przy ich podejrzeniu będzie szybsza – pacjenci nie będą czekali w kolejce do specjalisty. Jeśli wyniki będą negatywne, lekarz POZ będzie szukał innych przyczyn zgłaszanych objawów. To przyspieszy właściwą diagnozę i skuteczną terapię.

Oprac. na podst.: MZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.