Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Chorujesz na jaskrę, astmę, nadciśnienie? Uważaj na leki przeciwbólowe

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 20 kwietnia 2021 08:15

Chorujesz na jaskrę, astmę, nadciśnienie? Uważaj na leki przeciwbólowe - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Przyjmowanie leków, które są dostępne bez recepty (tzw. leków OTC) to obecnie plaga. W ciągu ostatnich kilkunastu lat, popyt na te leki w Polsce wzrósł ponad 4-krotnie. Zajmujemy jedno z pierwszych miejsc w Europie pod względem liczby opakowań preparatów farmaceutycznych kupowanych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Zwłaszcza powinny na nie uważać osoby chore na choroby przewlekłe.

Wiele popularnych leków „na przeziębienie”, czy „na ból zatok” zawiera substancje, które nie powinny być stosowane u osób z takimi chorobami jak nadciśnienie tętnicze, jaskra, nadczynność tarczycy i choroba wieńcowa

- Co kupujemy najczęściej? Najczęściej sięgamy po leki przeciwbólowe, leki na objawy przeziębienia i grypy, witaminy i minerały oraz leki na dolegliwości ze strony układu pokarmowego – wyjaśniają dr hab. n. farm. Artur Beberok, prof. SUM i prof. dr hab. n. farm. Dorota Wrześniok z Katedry i Zakładu Chemii i Analizy Leków Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Zakup leków bez recepty najczęściej spowodowany jest samoleczeniem, wprowadzaniem nowych produktów na rynek farmaceutyczny i ich powszechną reklamą, która jak się okazuje ma ogromny wpływ na wybory pacjentów. Aż połowa z nich kupuje wprowadzony lek na rynek pod wpływem kampanii reklamowych.

Wiele osób uważa, że leki bez recepty są bezpieczne, ponieważ można je łatwo kupić nie tylko w aptece, ale i w sklepie, czy na stacji benzynowej. To wywołuje przekonanie, że można je stosować bez ograniczeń i bez kontroli lekarza czy farmaceuty. - Jednak stosowanie tych leków w nadmiernych ilościach, niezgodnie z zaleceniami oraz przyjmowanie tych samych substancji pod postacią różnych nazw handlowych może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym przedawkowania lub zatrucia – tłumaczy prof. Dorota Wrześniok ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. - W przypadku nadużywania leków przeciwbólowych, najbardziej widoczne jest uodpornienie organizmu, które wiąże się z tym, że dla osiągnięcia efektu (uśmierzenia bólu) pacjent potrzebuje coraz większych dawek, które musi przyjmować coraz częściej – dodaje prof. Artur Beberok.

Wiele popularnych leków „na przeziębienie”, czy „na ból zatok” zawiera substancje, które nie powinny być stosowane u osób z takimi chorobami jak nadciśnienie tętnicze, jaskra, nadczynność tarczycy i choroba wieńcowa. Kolejnym realnym zagrożeniem, związanym ze stosowaniem preparatów bez recepty, jest wystąpienie szkodliwych reakcji w połączeniu z innymi lekarstwami, zwłaszcza tymi przyjmowanymi w chorobach przewlekłych. Na przykład zażywanie popularnych leków przeciwbólowych może prowadzić do zmniejszenia skuteczności niektórych leków przeciwnadciśnieniowych.

- W związku z tym, osoby cierpiące na choroby przewlekłe powinny zachować szczególną ostrożność stosując leki OTC i korzystać z porady lekarza lub farmaceuty w celu uniknięcia niepożądanych skutków zdrowotnych - tłumaczy prof. Wrześniok ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jak wyjaśniają specjaliści leki te, jeśli musimy je zażyć, powinny być kupowane w aptece, gdzie są prawidłowo przechowywane. Poza tym, w aptece, pacjent ma możliwość skonsultowania się z farmaceutą na temat ewentualnych przeciwwskazań zdrowotnych lub interakcji lekowych. - Pamiętajmy – leki, także te dostępne bez recepty, to nie cukierki! - przypomina prof. Wrześniok.

Źródło: SUM

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także