Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Program „Sportowe Talenty” pomoże zdiagnozować problemy zdrowotne polskiej młodzieży

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 22 grudnia 2022 09:19

Program „Sportowe Talenty” pomoże zdiagnozować problemy zdrowotne polskiej młodzieży - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
O rozwijaniu działającego od września programu Sportowe Talenty rozmawiali wczoraj (21.12.) szefowie resortów odpowiedzialnych za zdrowie, sport i edukację. W ich ocenie, inicjatywa z jednej strony pozwala wyłaniać uzdolnionych sportowo uczniów, a z drugiej – może się przyczynić do ogólnej poprawy kondycji fizycznej polskiej młodzieży.

Pilotaż programu jest prowadzony od września w województwach opolskim i lubelskim. W założeniu ma jednak objąć wszystkie szkoły w Polsce. W jego ramach wuefiści uzyskali dostęp do platformy online, na której znajdą 5 podstawowych oraz 60 dodatkowych testów wraz z instrukcją słowną i filmową oraz arkusz do analizy wyników, moduł do sprawdzania obecności i aktywności na zajęciach, certyfikaty dla nauczycieli za aktywność oraz raporty dla rodziców, dyrekcji lub uczniów ze sprawności i aktywności dzieci. W planach jest rozszerzenie dostępu do zanonimizowanych wyników testów również na kluby sportowe, tak by łatwiej mogły dotrzeć do uczniów o szczególnych predyspozycjach do uprawiania sportu.

Ministrowie zwrócili podczas spotkania uwagę również na korzyści dla zdrowia publicznego.

„Pojawiły się pytania o to, jakie dane o uczniach powinny być zbierane, aby odpowiednio zdiagnozować problemy zdrowotne populacji. Debatujący zastanawiali się nad możliwościami wykorzystania danych o cechach somatycznych i motorycznych całej populacji dzieci i młodzieży w Polsce”, czytamy na stronie gov.pl.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także