Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

W pomoc chorym onkologicznie dzieciom może się zaangażować każdy

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 1 września 2022 17:24

W pomoc chorym onkologicznie dzieciom może się zaangażować każdy - Obrazek nagłówka
„Kiedy choruje dziecko, choruje cała rodzina” – pod takim hasłem została zainaugurowana trzecia edycja Kampanii Złotej Wstążki. Dotyczyć będzie wsparcia psychospołecznego rodzin dzieci chorych onkologicznie. Kampanii towarzyszy również wyzwanie sportowe RakReaton. Cel to milion kilometrów pokonanych podczas uprawiania aktywności fizycznej.

TRAUMA I DŁUGA WALKA

Kampania Złotej Wstążki przypada na wrzesień, bo jest on miesiącem solidarności z dziećmi chorymi onkologicznie. Jak podkreślają organizatorzy akcji, rocznie w Polsce wykrywa się około 1,2 tys. nowotworów u pacjentów pediatrycznych. Moment diagnozy jest dla rodziców traumatyczny, a choroba odbija się na życiu całej rodziny.
– Kiedy zachoruje dziecko, to jeden z rodziców musi zrezygnować z pracy. Pierwsze hospitalizacje mogą trwać nawet parę miesięcy. Cierpi na tym również rodzeństwo, bo też tę sytuację mocno przeżywa, tym bardziej, że praktycznie nie ma kontaktu z rodzicem, który przebywa w szpitalu. Zdarza się też, że znajomi odsuwają się od rodziny, która zmaga się z tym problemem, ponieważ ludzie nie zawsze wiedzą, jak się zachować. W tak trudnej sytuacji potrzebne jest więc wsparcie psychospołeczne całej rodziny – mówi Anna Apel, członek zarządu Fundacji na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.
Daniela Winnicka, kierownik terapii pedagogicznej w Fundacji przyznaje, że diagnoza często spada na rodziny niespodziewanie, a potem trwa wieloletnia, niełatwa walka z chorobą i jej skutkami.
– Pierwsze reakcje rodziców to szok i wyparcie. Często pokutuje też wyobrażenie o trudnym leczeniu nowotworów. To zmienia funkcjonowanie całej, zarówno bliższej i jak i dalszej rodziny. Leczenie jest bardzo długie. Czasem trwa nawet kilka lat, a początkowo jest bardzo intensywne. Najczęściej w opiekę nad chorym dzieckiem angażuje się w największym stopniu mama. Automatycznie inni członkowie rodziny, na przykład tata lub dziadkowie, przejmują jej pozostałe obowiązki. Co więcej, dziecko po powrocie ze szpitala pozostaje w izolacji z obawy przed infekcjami. Rodzina ogranicza więc kontakty z otoczeniem – wymienia Daniela Winnicka.

POBIEGNĄ DLA CHORYCH

Wraz z inauguracją kampanii wystartowało wyzwanie sportowe RakReaton. Każdy już teraz może do niego przystąpić, rejestrując swoją aktywność fizyczną w aplikacji mobilnej. Celem jest pokonanie przez uczestników miliona kilometrów m.in. podczas: biegania, spacerów czy jazdy na rowerze. Jeśli uda się to zrobić, sponsorzy, czyli Fundacja Lotto im. Haliny Konopackiej oraz Grupa Impel przekażą 120 tysięcy złotych na rzecz dzieci chorych onkologicznie. RakReaton trwa do końca września.
– Już po raz trzeci przystępujemy do tej akcji. Cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem w gronie naszych pracowników. W ramach tej inicjatywy przekazujemy wraz z drugim sponsorem po 60 tysięcy złotych. Oprócz tego, nasi wolontariusze mogą tworzyć zespoły i rywalizować między sobą. Pięć najlepszych drużyn złoży projekt wolontariacki, który sfinansujemy. Będzie to dodatkowych 15 tysięcy złotych wsparcia z naszej strony – deklaruje Anna Kukla, prezes Fundacji Lotto im. Haliny Konopackiej.

SPORTOWCY DLA DZIECI

Ambasadorami RakReatonu są przedstawicielki świata sportu, m.in. Marta Wieliczko, srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich w Tokio.
– Jeżeli przez sport, czyli rzecz, którą kochamy, możemy jeszcze komuś pomóc, to jest to powód do radości. Dajemy wsparcie i mam nadzieję, że ci, dla których będziemy zbierać kilometry, dzięki temu nie będą się czuli sami. Mając oparcie w innych, możemy rozwiązywać swoje problemy. Tak samo jest w walce z nowotworem. Wraz z osobą chorą cierpią bliscy – mówi Marta.
Łyżwiarka szybka Patrycja Maliszewska, dwukrotna reprezentantka Polski na Igrzyskach Olimpijskich dodaje, że w akcji mogą brać udział nie tylko sportowcy.
– Każdy może dołożyć coś od siebie, niezależnie od tego, gdzie się znajduje i jaką aktywność fizyczną uprawia. Może to być przecież nawet spacer. Jeśli włączy się w to wiele osób, to wspólnie osiągniemy cel – przypomina.
Jej koleżanka z reprezentacji polski, Gabriela Topolska liczy na to, że angażując się w akcję, da przykład innym, zarówno przedstawicielom młodszego, jak i starszego pokolenia.
Aby przystąpić do RakReatonu, należy pobrać aplikację mobilną Activy, dostępną bezpłatnie w sklepach Google Play i AppStore. Aplikacja może się synchronizować z innymi, które rejestrują aktywność fizyczną.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także