W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 10.03.2023 r.

Piotr Wójcik

Opublikowano 10 marca 2023, 10:34

Piotr Wójcik

Opublikowano 10 marca 2023, 10:34

– Coraz częściej zwraca się uwagę na to, że aby podnieść standardy opieki zdrowotnej kobiet, istotne jest wysłuchanie ich głosu – powiedziała Anna Clunes, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce, podczas otwarcia II Kongresu Zdrowia Kobiet. Wydarzenie było okazją do porozmawiania o sytuacji zdrowotnej Polek. W ramach kongresu odbyło się pięć paneli dyskusyjnych, podczas których poruszono szereg tematów istotnych dla ochrony zdrowia kobiet. Uczestnicy rozmów, wśród których znaleźli się zarówno znani klinicyści, ministrowie, parlamentarzyści, jak i przedstawiciele organizacji pacjenckich rozmawiali między innymi o nowotworach kobiecych, bezpieczeństwie zdrowotnym rodziny, profilaktyce czy walce z uzależnieniami. Ważnym wątkiem podczas rozmówi panelowych była kwestia poprawy jakości życia w chorobie. Uczestnicy mówili między innymi o schorzeniach onkologicznych, neurologicznych czy osteoporozie, zwracając przy tym uwagę między innymi na potrzebę jak największego dostępu do nowoczesnych terapii, jak i nowych form podania leku.

Po kilku ostatnich sezonach szczepień, w których odnotowano znaczące wzrosty wyszczepialności w Polsce, w sezonie 2022/2023 nastąpił gwałtowny, szacowany na prawie 20%, spadek liczby zrealizowanych szczepień przeciw grypie. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy we współpracy z licznymi instytucjami publicznymi oraz producentami przedstawili powody mniejszego zainteresowania szczepieniami, a także wskazali konieczne zmiany systemowe, i organizacyjne, które mogą podnieść dostępność do szczepień i potencjalnie przyczynią się do podniesienia poziomu wyszczepialności w kolejnych latach. Eksperci wypracowali również Konsensus w sprawie zapotrzebowania na szczepionki przeciw grypie na sezon 2023/2024, przyjmując wariant realistyczny oraz optymistyczny, zależny od zaimplementowanych zmian.

Osteoporoza to choroba zaniedbywana, lekceważona a przy tym – niebezpieczna. Jedno złamanie z powodu osteoporozy może przyczynić się do śmierci pacjenta. Osteoporoza w 80 proc. dotyczy kobiet, najczęściej w okresie pomenopauzalnym, u mężczyzn pojawia się zwykle po 70. roku życia. Lekarze POZ powinni wszystkich pacjentów z tych grup objąć opieką pod kątem tej choroby. Najprostszym, wstępnym „badaniem przesiewowym” jest pytanie pacjentów o to, czy zmniejszył się ich wzrost, ponieważ świadczy to o powolnych, kompresyjnych złamaniach trzonów kręgowych. Niestety, bardzo mały odsetek lekarzy POZ zadaje to pytanie swoich pacjentom. Między innymi takie wnioski płyną z wywiadu, jakiego udzieliła Medexpressowi prof. Brygida Kwiatkowska z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Całość do obejrzenia na naszej stronie internetowej.

Decyzją ministra zdrowia od 1 czerwca w Polsce ruszy powszechne, dobrowolne i darmowe szczepienie przeciw wirusowi HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat. Zgodnie z założeniami Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030 mamy już dwa lata opóźnienia w ich realizacji. Czy ten czas uda się odrobić? Od skutecznej akcji edukacyjnej i sprawnie działającego systemu ochrony zdrowia będzie zależało powodzenie tego programu, ale też zdrowie Polek i Polaków.

Więcej na ten temat w debacie Medexpressu

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

w pigułce / skrót wiadomości Medexpressu / przegląd wiadomości
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31