Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Konferencja e-zdrowie w Polsce

Polska potrzebuje skutecznej strategii w zakresie e-rozwiązań

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 1 października 2019 15:14

Polska potrzebuje skutecznej strategii w zakresie e-rozwiązań  - Obrazek nagłówka
1 października odbyła się konferencja „E-zdrowie w Polsce - czas liderów, wyzwań i szans ”, organizowana przez Dziennik Gazetę Prawną. W programie znalazło się m.in. wystąpienie wiceministra zdrowia, Janusza Cieszyńskiego.

W życie zaczynają wchodzić usługi z zakresu e-zdrowia, które mają na celu zapewnienie sprawności każdemu, współczesnemu państwu. Na wstępie, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Janusz Cieszyński podkreślił, że obecnie jesteśmy na etapie, na którym zarówno warstwa technologiczna, jak i informatyczna ma znacznie mniejsze znaczenie, niż kwestia organizacyjna związana z przekonaniem wszystkich pracowników medycznych oraz zarządzających do tego, że e-zdrowie jest inwestycją, którą warto realizować i nie należy jej odwlekać.

Na pytanie: Dlaczego Polska potrzebuje informatyzacji w zdrowiu? Odpowiedzią na wyzwania, jakie stawia sprawnie działające państwo są: e-recepta, e-skierowanie oraz e-zwolnienie.

- Aby e-zdrowie było realną korzyścią dla pacjenta na masową skalę to na pewno potrzebujemy dobrej strategii i jej systematycznego, skutecznego wdrożenia. Bardzo dużym wyzwaniem w zakresie informatyzacji ochrony zdrowia jest sama informatyzacja funduszu. Odziedziczyliśmy infrastrukturę informatyczną w której 8 oddziałów funduszu ma jeden system, a 8 oddziałów ma drugi. Jesteśmy teraz na etapie optymalizacji, tworzenia nowych procesów, które wykorzystują cyfrowe rozwiązania - mówi podsekretarz Janusz Cieszyński.

- Skupiamy się na dużych podmiotach, dostrzeżmy też to, że w mniejszych podmiotach, często nie mających kontaktu z funduszem również powinna się rozegrać rewolucja cyfrowa - podkreśla Andrzej Cisło, wiceprezes NRL.

- Trzeba pokazać korzyści, że to nie jest obowiązek, a szansa - podkreśla wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński.

- Konkurencja jest nam absolutnie niezbędna. Będziemy się starali tę konkurencję stymulować, wprowadzając pewne własne rozwiązania. 450 tys. recept elektronicznych wczoraj, 150 tys. recept pod koniec sierpnia. Wprowadziliśmy zachęty finansowe do wcześniejszego wchodzenia w e-receptę i mamy 200 proc. wzrostu w miesiąc - tłumaczy podsekretarz stanu.

- Recepty w formie elektronicznej są wystawiane w bardzo dużym procencie w sposób wadliwy. Farmaceuta musi poprawiać te recepty, gabinetowe systemy lekarskie są przestarzałe, nie są nowelizowane. Rozwiązanie e-recepty jest jak najbardziej potrzebne, jako pacjentka uważam, że wskazane, jak również Internetowe Konto Pacjenta - podkreśla prezes Naczelnej rady Aptekarskiej, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Istotny element konferencji stanowiło wyłonienie liderów w zakresie e-zdrowia 2019.

Liderzy e-zdrowia 2019:

Nagroda specjalna:

- Gmina Unisław, Urząd Miasta Kalisza, Gmina Miasto Elbląg, powiat kartuski,

Zakład leczniczy powyżej 15 osób (uprawnionych do wystawiania recept):

- CenterMed w Tarnowie

Zakład leczniczy od 5 do 14 osób (uprawnionych do wystawiania recept):

- NZOZ Praktyka Lekarzy Rodzinnych w Milejowie

Zakład leczniczy od 3 do 4 osób (uprawnionych do wystawiania recept):

- NZOZ Ośrodek Zdrowia w Wohyniu

Zakład leczniczy do 2osób (z uprawnieniami do wystawiania recept):

- NZOZ Danmed w Dankowicach

Pielęgniarka/Położna:

- Marika Gałczyk z Łomży

Lekarz dentysta:

- Anna Bubiłek-Bogacz z Bytomia

Lekarz:

- Agata Wawrzyńczak ze Skierniewic

Źródło: Twitter

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.