W stanowisku nr 46/25/P-IX z 23 maja 2025 r. samorząd lekarski ocenił, że nowe przepisy przyznają zbyt szerokie uprawnienia osobom bez odpowiedniego wykształcenia medycznego, co może stanowić zagrożenie dla pacjentów.
Zastrzeżenia budzi przede wszystkim zapis umożliwiający higienistkom wykonywanie wstępnych badań stomatologicznych oraz prowadzenie działań rehabilitacyjnych – również bez zlecenia lekarza dentysty. Zdaniem NRL, tego typu czynności powinny być realizowane wyłącznie pod nadzorem lekarza.
– Nie negujemy roli higienistek w zespole terapeutycznym, ale za leczenie i jego efekty odpowiada lekarz dentysta. Nie można powierzać decyzji terapeutycznych osobom, które ukończyły jedynie dwuletnią szkołę policealną – podkreśla wiceprezes NRL, Paweł Barucha.
Samorząd przypomina, że już na etapie konsultacji publicznych zgłaszał uwagi do projektu, m.in. w stanowisku nr 12/24/P-IX z marca 2024 r. Część propozycji została jednak pominięta w finalnej wersji rozporządzenia.
– W Polsce pracuje ponad 43 tysiące lekarzy dentystów. Nie ma potrzeby rozszerzania kompetencji innych zawodów medycznych kosztem jakości i bezpieczeństwa opieki stomatologicznej – dodaje Barucha.
NRL apeluje o rewizję rozporządzenia i powrót do rozwiązań, które zapewnią pacjentom odpowiedni poziom bezpieczeństwa i profesjonalnej opieki.