Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Czas "odmrozić" rozmowy ws. wynagrodzeń lekarzy - pismo ZK OZZL do ministra zdrowia

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 21 maja 2020 12:05

Czas "odmrozić" rozmowy ws. wynagrodzeń lekarzy - pismo ZK OZZL do ministra zdrowia - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV

21 maja ZK OZZL wysłał pismo do MZ ws. konieczności podjęcia rozmów i uchwalenia odpowiednich przepisów w związku z utratą ważności ustawy wprowadzającej podwyżki dla lekarzy ze specjalizacją. Poniżej zmieszczamy jego treść.

"Proces „odmrażania” gospodarki, życia społecznego, jak również publicznej ochrony zdrowia, który od pewnego czasu jest już realizowany w Polsce, powinien być – w naszej ocenie – uzupełniony „odmrożeniem” rozmów dotyczących realizacji porozumienia zawartego między Panem Ministrem a PR OZZL w lutym 2018 roku. Jednym z efektów tego porozumienia był ustawowy przepis o sfinansowaniu z budżetu państwa wzrostu wynagrodzenia zasadniczego (i pochodnych) lekarzy specjalistów, którzy spełnią określone warunki, do kwoty 6750PLN. Przepis ten traci swoją moc w tym roku, co powoduje, że niektórzy dyrektorzy szpitali już zapowiadają obniżenie płac lekarskich do poprzedniego poziomu. Wobec powyższego sprawa dalszego finansowania owych podwyżek, a również ich wysokości, powinna stać się przedmiotem – najpierw rozmów między Panem Ministrem a OZZL, a następnie odpowiednich przepisów prawnych.

Wymieniona wyżej kwota wynagrodzenia zasadniczego lekarzy - w chwili jej uchwalenia - odpowiadała trzykrotności ustawowej płacy minimalnej i półtorakrotności przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Dzisiaj – wskutek ustawowej podwyżki płacy minimalnej i wzrostu przeciętnego wynagrodzenia oraz wskutek inflacji – płaca ta zmniejszyła swoją rzeczywistą wartość. Jeśli by tylko miała być utrzymana jej ówczesna relacja do płacy minimalnej i przeciętnego wynagrodzenia, pensja zasadnicza lekarza ze specjalizacją powinna wynosić ok. 7800 PLN.

Widać zatem pilną potrzebę nowelizacji odpowiednich przepisów i konieczność podjęcia rozmów na ten temat. W ocenie OZZL powinny być one uzupełnione o omówienie sposobu i terminu realizacji zasady: jeden lekarz – jeden etat, czyli pracy lekarza „na wyłączność” u danego pracodawcy w zamian za odpowiednie wynagrodzenie. Jak wskazywaliśmy już w poprzednim naszym piśmie do Pana Ministra, zgodnie z wynikami sondażu przeprowadzonego wśród lekarzy, tylko znikomy procent z nich (16%) nie zgadza się na takie rozwiązanie. Pozostali byliby skłonni przyjąć warunek „wyłączności zatrudnienia” przy odpowiednim poziomie wynagrodzenia, przy czym wynagrodzenie, jakie – w pewnym sensie – zaproponował Pan przy okazji epidemii – 16750PLN za jeden etat, z wprowadzeniem mechanizmu waloryzacji, satysfakcjonowałby znaczną część z nich (jeżeli nie większość)" - pisze w liście Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL.

Źródło: OZZL

Podobne artykuły

iStock-1246922598
21 marca 2024
ministerstwo zdrowia miodowa_6
2 października 2023
pikieta - strajk
18 sierpnia 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.