Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Czy grozi nam paraliż służby zdrowia w 2018 r.? Wiemy co zrobią rezydenci

MedExpress Team

MedExpress Team

Czy grozi nam paraliż służby zdrowia w 2018 r.? Wiemy co zrobią rezydenci - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Czy od 1 stycznia 2018 roku czekają nas puste szpitale, przychodnie, SORy i NPL? Mamy wyniki ankiety.

W dniach 03-09.11.2017 roku największy lekarski serwis internetowy Konsylium24.pl zapytał swoich użytkowników o akcję protestacyjną Porozumienia Rezydentów OZZL i wypowiadanie klauzul OPT-OUT (czyli zgody na pracę ponad 48 godzin na tydzień) oraz rezygnację z dodatkowych miejsc pracy. W ankiecie serwisu Konsylium 24 wzięło udział 4 280 polskich lekarzy. 

89% lekarzy stwierdziło, że protest polegający na masowym wypowiadaniu OPT-OUT oraz ograniczaniu pracy poza podstawowym miejscem zatrudnienia jest adekwatną formą protestu. 

Co trzeci (34%) ankietowany jest w trakcie odbywania specjalizacji. Kolejne pytania były już adresowane tylko do tej podgrupy. Aż 67% lekarzy w trakcie specjalizacji ma pracę dodatkową poza swoim podstawowym miejscem pracy, a 34% ma podpisaną klauzulę OPT-OUT. 

71% procent młodych lekarzy w trakcie specjalizacji ma zamiar wziąć udział w zapowiadanym proteście. Gdyby rzeczywiście do tego doszło, czekałby nas paraliż systemu opieki zdrowotnej w Polsce. 

Większość ankietowanych proponuje protest trwający przynajmniej 3 miesiące (39%) lub dłuższy (35%). 

Relatywnie mały odsetek lekarzy z podpisanymi klauzulami OPT-OUT lub dorabiających poza podstawowym miejscem pracy zadeklarował, że nie weźmie udziału w proteście. Najczęstszą motywacją do nieprzystępowania do akcji protestacyjnej był powód finansowy (dodatkowa praca jako najważniejsze źródło dochodu - 36%) oraz brak wiary w solidarność środowiska lekarskiego (24%). Jedynie 2% lekarzy podało jako powód podnoszone przez polityków “naruszenie zasad etyki lekarskiej względem pacjentów”. 

Źródło: Konsylium24.pl

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także