Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Debata: Badania kliniczne w dobie epidemii Covid-19

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 23 listopada 2020 11:09

Debata: Badania kliniczne w dobie epidemii Covid-19 - Obrazek nagłówka

SARS-CoV-2 w ciągu najbliższych kilku lat nie zniknie z naszej rzeczywistości. XXI wiek trzeba podzielić na okres przed COVID-19 i po COVID-19. SARS COV-2 będzie ewoluował, będzie się zmieniał.

SARS-CoV-2 mutuje. Zmienność genetyczna i zdolność do mutacji wirusa jest typowa. W tej chwili wykryto już co najmniej 6 zasadniczych wariantów genetycznych SARS-CoV-2. W ostatnim czasie mówi się o znanej mutacji D614 G. O ile te mutacje dotyczą genomu koronawirusa, nie ma informacji, aby wpływały one w drastyczny sposób na jego budowę antygenową. Jest to dobry prognostyk do potencjalnej konstrukcji szczepionek oraz stabilnych, trwałych leków, które mogłyby działać przeciwko koronawirusowi.

W przypadku szczepionki na koronawirusa mamy 10 preparatów, które są w 3 fazie badań klinicznych. Pochodzą one z całego świata. Jak dotąd nie udostępniono wyników tych badań. O szczepionce możemy mówić wtedy, kiedy trzecia faza badan klinicznych będzie zakończona, będzie podsumowana etapem administracyjno-rejestracyjnym.

Są doniesienia medialne ws. szczepionki Pfizera. - Mamy doniesienia jedynie o wstępnych wynikach. Jestem daleki od tego, aby powiedzieć, że mamy szczepionkę i możemy przestać się martwić. W pełni zgadzam się z opinią, że potrzebujemy danych, niezależnej oceny skończonego badania klinicznego ws. szczepionki na koronawirusa - powiedział Krzysztof Pyrć, wirusolog, z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nie można rekomendować, że chlorochina przynosi korzyści zakażonym pacjentom.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także