Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Jesteś niezaszczepiony? Nie ukryjesz tego przed pracodawcą!

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 14 sierpnia 2021 11:03

Jesteś niezaszczepiony? Nie ukryjesz tego przed pracodawcą! - Obrazek nagłówka
Fot. Jedrzej Nowicki/Agencja Gazeta
Jak przyznał wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, w rozmowie z dziennikarzem RMF FM, przygotowywany jest projekt, który miałby umożliwić pracodawcom sprawdzenie czy ich pracownik jest zszczepiony przeciw COVID-19 czy nie.

Ustawa ma trafić na kolejne posiedzenie Sejmu. Co to oznacza? Pracodawca uzyskałby prawo do tego, by zażądać od pracownika wykonania testu na obecność wirusa (raz lub dwa razy w tygodniu). Zdaniem ministra każdy sposób, by zwiększyć ilość wykonanych szczepień w Polsce i zwiększyć bezpieczeństwo w zdrowiu publicznym jest dobry.


Minister zapytany o nałożenie obowiązku szczepień na pracowników ochrony zdrowia, odpowiedział że w jego ocenie nie będzie to raczej konieczne. Statystyki pokazują, że mamy blisko 94 proc. zaszczepionych lekarzy i ponad 90 proc. personelu medycznego. Podobnie sytuacja wygląda wśród nauczycieli (tu dane wskazują na 70 proc. zaszczepionych pracowników oświaty). Polityk przyznał, że nie jest zwolennikiem przymusowych szczepień, a raczej namawiania do ich wykonania. Dlatego też od września, kiedy rozpocznie się rok szkolny, ruszy akcja edukacyjna nt. szczepionek.


To właśnie okres powakacyjny może przynieść wysoki poziom zakażeń koronawirusem, kiedy Polacy wrócą z urlopów. Póki co, na podstawie raportów dziennych zakażeń, obserwujemy powolny, ale jednak ciągły wzrost nowych przypadków COVID-19. Jak skomentował minister Kraska, czwarta fala to kwestia kilku najbliższych tygodni.

Źródło: RMF FM

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.