Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Kto jest winny problemom z wystawianiem e-skierowań do sanatoriów?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 20 lipca 2023 15:04

Kto jest winny problemom z wystawianiem e-skierowań do sanatoriów? - Obrazek nagłówka
E-skierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową – według założeń Ministerstwa Zdrowia – miały usprawnić pracę lekarzom, a pacjentom – ułatwić dostęp do gwarantowanych im świadczeń. Tymczasem, pojawiające się problemy techniczne całkowicie blokują możliwość wystawienia takiego skierowania. W związku z tym świadczeniodawcy Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zwrócili się do ministra zdrowia o zapewnienie prawidłowego funkcjonowania systemu informatycznego. – A jeśli nie jest to możliwe, konieczny jest tymczasowy powrót do wystawiania skierowań w formie papierowej. To bardzo ważne, bo wielu naszych pacjentów już teraz wyraża swoje niezadowolenie! – dodaje Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Obowiązek wystawiania e-skierowań (od 1 lipca) wynika z dwóch rozporządzeń Ministra Zdrowia – z dnia 2 stycznia 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie skierowań wystawianych w postaci elektronicznej w Systemie Informacji Medycznej oraz z dnia 16 lutego 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową.

Niestety, świadczeniodawcy podczas próby wystawiania takich skierowania napotykają na liczne problemy techniczne. Część z nich uniemożliwia wystawienie e-skierowania.

Z czego wynikają problemy?

  1. Po pierwsze – z niezgodności danych osobowych pacjenta zapisanych w bazie danych Platformy P1, takich jak imię czy nazwisko, z rzeczywistymi danymi pacjenta wskazywanymi w skierowaniu;
  2. Po drugie – z niezgodności adresu zameldowania pacjenta zapisanego w bazie danych Platformy P1 z jego adresem zamieszkania czy pobytu, wskazanym w złożonej przez pacjenta deklaracji wyboru;
  3. Po trzecie – z braku możliwości dołączenia do e-skierowania skanów czy zdjęć badań, co spowodowane jest zbyt niskim limitem wielkości załączników.

– Obowiązujący w obecnym kształcie system uniemożliwia nam, lekarzom zabezpieczenie potrzeb naszych pacjentów, dlatego konieczne jest niezwłoczne jego usprawnienie. Uważamy, że do czasu wyeliminowania problemów technicznych, lekarze powinni mieć prawo wystawiania skierowań na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową w formie papierowej – mówi Bożena Janicka podkreślając jednocześnie, że w przyszłości każde wdrażane przez Ministerstwo Zdrowia rozwiązanie informatyczne powinno być bardziej przemyślane i przetestowane niż ww. system e-skierowań czy wprowadzone bezprawnie limity na wypisywanie recept.

inf pras PPOZ

Tematy

sanatoria / PPOZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-1246922598
2 lipca 2024
Monosnap iTV Sejm - transmisje - Sejm Rzeczypospol (18)
Oglądaj na żywo

Sejmowa Komisja Zdrowia

26 czerwca 2024
Drug okulist
13 czerwca 2024
prezydent Andrzej Duda
29 kwietnia 2024
iStock-1398960481
12 kwietnia 2024