Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Marcelina Zawisza ministrem zdrowia? Adrian Zandberg: tak, ale jeśli będą środki na uzdrowienie ochrony zdrowia

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 31 października 2023 09:22

Marcelina Zawisza ministrem zdrowia? Adrian Zandberg: tak, ale jeśli będą środki na uzdrowienie ochrony zdrowia - Obrazek nagłówka
Marcelina Zawisza
– Jesteśmy zwolennikami tego, żeby w Polsce 8 proc. PKB trafiało na zdrowie. Marcelina Zawisza nie uchylałaby się w takiej sytuacji od wzięcia odpowiedzialności za ten sektor. Bez gwarancji realnych środków na uzdrowienie ochrony zdrowia oczywiście nie – powiedział w programie Graffiti na antenie Polsat News Adrian Zandberg, lider Lewicy Razem.

Gość programu Graffiti podkreślił, że rozmowy dotyczące programu i umowy koalicyjnej są kluczowe, bo to od nich zależy branie odpowiedzialności za resorty.

Marcelina Zawisza w kończącej się kadencji parlamentu jest członkinią Sejmowej Komisji Zdrowia. Pod koniec września brała udział w organizowanej przez Naczelną Izbę Lekarską debacie wyborczej o zdrowiu. Podkreślała wówczas, że najważniejszym postulatem, jaki należy zrealizować jest właśnie zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia. Marcelina Zawisza mówiła też, że potrzebne jest przeniesienie kompetencji, tak żeby lekarz mógł zająć się realnie leczeniem. Z drugiej strony pojawia się też konieczność wzmocnienia roli Rzecznika Praw Pacjenta.

– Dziś ma on ograniczony budżet i ograniczone możliwości funkcjonowania. NFZ zajmuje się pilnowaniem skarbonki, a nie tym, żeby świadczenia były realizowane dobrze. Musimy postawić na wzrost liczby świadczeń i na to, żeby te świadczenia docierały do ludzi. Trzeba też docenić pracowników niemedycznych, którzy również są częścią szpitala – mówiła Marcelina Zawisza.

Jak przyznawała we wrześniu, brak lekarzy jest bolączką polskiego systemu ochrony zdrowia, ale każda uczelnia powinna dawać gwarancję tego, że absolwent, który ją ukończy, będzie w stanie zapewnić wszystkim swoim pacjentom bezpieczeństwo.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także