Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

NRL uważa, że propozycje rządu nie skrócą kolejek do lekarzy

MedExpress Team

Łukasz Tokarski

Opublikowano 9 maja 2014 14:23

NRL uważa, że propozycje rządu nie skrócą kolejek do lekarzy - Obrazek nagłówka
M.Hamankiewicz-06.02.14.jpg
Naczelna Rada Lekarska przedstawiła swoje stanowisk w sprawie tzw. pakietu antykolejkowego. Jak ocenia plan Arłukowicza?

M.Hamankiewicz-06.02.14

Naczelna Rada Lekarska przedstawiła swoje stanowisko w sprawie tzw. pakietu antykolejkowego. Jak ocenia plan Arłukowicza?

 NRL uważa, że działania, które mają skrócić kolejki do lekarzy, będą w większości nieefektywne.

- Proponowane przez resort zdrowia rozwiązania nie przyniosą ulgi ani pacjentom, ani lekarzom, bo są niedoprecyzowane, niedofinansowane, a przez to nie uleczą systemu ochrony zdrowia w oczekiwanym zakresie. Okazuje się, że tak szumnie zaprezentowane przez ministra Arłukowicza na konferencji prasowej 21 marca br. obietnice nie znajdują odzwierciedlenia w projektach, co potwierdza nasze wątpliwości wyrażone już podczas Krajowego Zjazdu Lekarzy. Delegaci Zjazdu wyrazili swoje rozczarowanie przedstawionymi wówczas rozwiązaniami i to rozczarowanie towarzyszy też zaprezentowanym aktom prawnym – uważa Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Minister Zdrowia przekazał 3 projekty ustaw i 6 projektów rozporządzeń, których nadrzędnym celem ma być skrócenie kolejek do lekarzy. Zdaniem przedstawicieli NRL projekty te w większości nie dotyczą planowanego skrócenia kolejek, które zapowiadał rząd.

- Samorząd lekarski ogólnie popiera większość idei, które minister Arłukowicz zapowiadał, jednak po szczegółowej analizie aktów prawnych należy zauważyć, że brakuje konkretnych rozwiązań w wielu projektach, a niektóre zawierają błędne założenia, mogące w efekcie naruszać prawa pacjentów. Tak jest w przypadku tzw. zielonej karty onkologicznej, która w naszej ocenie swoim kolorem stygmatyzuje osobę podejrzewaną o chorobę nowotworową, czy wręcz dyskryminuje pacjentów tych lekarzy, którzy poprzez nieosiągnięcie bliżej nieokreślonych w projektach ustaw wskaźników w leczeniu onkologicznym, nie będą mogli swoim pacjentom przyznawać kart onkologicznych. To niedopuszczalne. Wiele innych pomysłów także budzi wiele wątpliwości, np. centralna rejestracja chorych do kolejki– uważa, prof. Romuald Krajewski, wiceprezes NRL.  

Według NRL karta onkologiczna w kolorze zielonym, uprawniająca do szybkiej diagnostyki, powinna zostać zastąpiona specjalnym skierowaniem umożliwiającym diagnostykę onkologiczną w sposób niewyróżniający pacjenta z podejrzeniem nowotworu. Zdaniem Rady wiele zapisów jest niedoprecyzowanych. Poza tym brakuje pieniędzy na wdrożenie tego projektu w życie.

Źródło: NIL

Przeczytaj również: Owsiak o pakiecie kolejkowym Arłukowicza: Takich cudów nie ma

 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także