Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Od premiera - lekarza spodziewałem się więcej

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 1 października 2014 14:32

Od premiera - lekarza spodziewałem się więcej - Obrazek nagłówka
Przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos ocenił expose Ewy Kopacz. Dlaczego spodziewał się więcej?

latos_2

Przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos ocenił expose Ewy Kopacz. Dlaczego spodziewał się więcej?

-Od pani premier - lekarza spodziewałem się więcej. Spodziewałem się, że zdrowie, jeśli nie będzie pierwszym tematem, o którym powie, to poświęci mu odpowiedni czas i zadeklaruje, że wreszcie stanie się priorytetem rządu, będzie na nie więcej pieniędzy i nastąpią w nim rzeczywiście zasadnicze zmiany.

Oczywiście, cieszę się, że młodzi lekarze kończący studia nie będą zostawieni sami sobie, że będzie więcej rezydentur i że dla wszystkich wystarczy miejsc. Zobaczymy jaka będzie praktyka. Należało by zadać pani premier takie pytanie:

"Nie tak dawno bo przed trzema laty, była panią minister, dlaczego przez cztery lata swoich rządów o to nie zadbała?"

Bo tego typu deklaracje są godne ministra, ale niegodne premiera. Od premiera spodziewałbym się tego, że w służbie zdrowia dokonamy zasadniczego przełomu, zwiększymy finansowanie i w sposób rzeczywisty, a nie udawany, zmierzymy się z problemem kolejek w służbie zdrowia, wielu braków i problemów takich jak brak dostępu do diagnostyki - powiedział Tomasz Latos.

W expose Ewa Kopacz zapowiedziała, że powstaną domy dla seniorów, gdzie będą oni mogli liczyć na bezpłatną pomoc medyczną. Pobyt w domu dla seniorów będzie finansowany z budżetu państwa i samorządów, w 1/3 za pobyt będą musiały zapłacić rodziny osób starszych. Takie placówki dla seniorów będą powstawały dzięki funduszom unijnym. – Chcę stworzyć instytucję dziennych domów opieki dla seniorów. Dotrzymam obietnicy waloryzacji emerytur. W 2015 roku wydamy na to 3,8 mld zł – zapowiedziała Ewa Kopacz.

Ten temat rozpoczął wątek zmian w systemie ochrony zdrowia. Ewa Kopacz powiedziała, że powstanie instytut geriatrii, gdzie będą kształceni lekarze – geriatrzy, których brakuje.

Jakie zadania Ewa Kopacz wyznaczyła ministrowi zdrowia? – Zadaniem Bartosza Arłukowicza będzie bezpieczne wdrożenie pakietów: onkologicznego i kolejkowego. Jednego możemy być pewni, żeby skrócić kolejki, musi być więcej lekarzy – powiedziała Ewa Kopacz, która jednocześnie obiecała, że rząd znajdzie pieniądze na sfinansowanie pracy młodych lekarzy-rezydentów.

Premier powiedziała, że dzięki temu, że będzie więcej lekarzy, możliwy będzie powrót stomatologów do szkół. – Samorządy z funduszy unijnych będą mogły wyposażyć gabinety stomatologiczne – powiedziała Ewa Kopacz.

Przeczytaj również:

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.