Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

PPOZ: Pacjentowi pomoże tylko „zdrowa” służba zdrowia

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 11 lutego 2020 10:37

PPOZ: Pacjentowi pomoże tylko „zdrowa” służba zdrowia - Obrazek nagłówka
- Kolejne obozy rządzące wymyślają jedynie doraźne rozwiązania, które nie tylko nie służą, ale wręcz szkodzą polskiej służbie zdrowia i naszym pacjentom! - podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ.

11 lutego w wielu krajach, również w Polsce, obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Święto ustanowione przez św. Jana Pawła II ma na celu zwrócenie uwagi na osoby cierpiące duchowo i fizycznie oraz dostrzeżenie tych wszystkich, którzy zawodowo (lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, itd.) bądź jako wolontariusze wspierają chorych w walce o zdrowie i godne życie. W tym wyjątkowym dniu lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia po raz kolejny zwracają uwagę na to, że skuteczną pomoc wszystkim cierpiącym w Polsce może przynieść przemyślana polityka zdrowotna z kluczową rolą podstawowej opieki zdrowotnej.

Podstawowa opieka zdrowotna - na co zwracają lekarze PPOZ, a co potwierdzają badania poziomu satysfakcji - cieszy się największym zaufaniem wśród polskich pacjentów.

… - I wcale nie przez przypadek! Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej jako „lekarz pierwszego kontaktu”, pierwszy poznaje problem pacjenta, obejmując go opieką holistyczną/całościową, jako specjalista medycyny rodzinnej/POZ. Często zdarza się, że wchodzi w kompetencje specjalisty poradni Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS). Diagnozuje, leczy i czeka, aż pacjent dostanie się wreszcie na badania czy konsultacje w poradni specjalistycznej. Nierzadko trwa to tygodniami, bo kolejki oczekujących są coraz dłuższe! - mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Kolejki to uciążliwa, ale nie jedyna bolączka polskiego systemu. Problemów, z którymi muszą się mierzyć zarówno pacjenci, jak i personel medyczny jest mnóstwo. Wszechobecna i ciągle galopująca biurokracja, wprowadzane „na cito” nowe rozwiązania (e-zdrowie), za którymi trudno nadążyć, zamykane przychodnie, coraz mniej lekarzy (a pod tym względem „króluje” właśnie podstawowa opieka zdrowotna!!!).

… - Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej ma pod swoją opieką nie kilku chorych (jak na jednym szpitalnym oddziale) ale często ponad 2 tysiące i dużo więcej! Jeśli nic się w tej kwestii nie zmieni i nie zacznie się pozyskiwać kadr, to za 10 lat w ogóle zabraknie lekarzy - mówi prezes PPOZ.

Lekarze PPOZ podkreślają, że Światowy Dzień Chorego to dobry moment, aby zastanowić się nad systemem opieki zdrowia w Polsce: w jakim kierunku zmierza i jakie miejsce powinna w nim zająć podstawowa opieka zdrowotna?

… - Brak wizji, krótkowzroczność oraz kierowanie się politycznymi interesami daleko nas nie zaprowadzą. Niedofinansowanie skutkujące niewydolnością organizacyjną placówek staje się coraz dotkliwsze. Kuleje profilaktyka! Z okazji Światowego Dnia Chorego chcielibyśmy po raz kolejny zaapelować do rządzących o to, żeby pomyśleli o osobach cierpiących, potrzebujących odpowiedniej terapii medycznej, zapewniającej ciągłość leczenia! Bez przypadkowości, wprowadzania kolejnych zmian i niepewności! - podkreślają lekarze PPOZ.

Źródło: PPOZ

Zobacz także