Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

To dla nas historyczna chwila

MedExpress Team

Marcin Mikos

Opublikowano 2 września 2013 09:48

To dla nas historyczna chwila - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
- To dla naszego zawodu historyczna chwila - komentuje Magdalena Żurowska, prezes Społecznego Komitetu Ratowników Medycznych, fakt złożenia poselskiego projektu ustawy o wykonywaniu zawodu i samorządzie zawodowym ratowników medycznych. Po raz pierwszy sprawy ratowników medycznych w polskim parlamencie doczekały się oficjalnej próby rozwiązania - uważa Magdalena Żurowska.

- To dla naszego zawodu historyczna chwila - komentuje Magdalena Żurowska, prezes Społecznego Komitetu Ratowników Medycznych fakt złożenia poselskiego projektu ustawy o wykonywaniu zawodu i samorządzie zawodowym ratowników medycznych. Po raz pierwszy sprawy ratowników medycznych w polskim parlamencie doczekały się oficjalnej próby rozwiązania - uważa Magdalena Żurowska.

Do marszałka Sejmu RP wpłynął projekt ustawy złożony przez posłów z klubu parlamentarnego PSL.

Jest on efektem blisko roku prac prowadzonym przez Parlamentarny Zespół ds. Ratowników Medycznych kierowany przez posła Marka Gosa z PSL. W pracach tych, obok ratowników medycznych ze Społecznego Komitetu Ratowników Medycznych, uczestniczyli przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, wojska oraz policji, a także profesorowie kardiologii, ortopedii, medycyny ratunkowej, chirurgii oraz ortopedii.

Projekt porządkuje kwestie wykonywania medycznych czynności ratunkowych, umożliwiających ich wykonywanie przez ratowników medycznych także poza systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego, np. w transporcie międzyszpitalnym, zabezpieczeniu imprez masowych, w zabezpieczeniu przez ratowników dział operacyjnych służb i żołnierzy, co dotychczas pozostało nieuregulowaną kwestią. Minister zdrowia w odrębnym rozporządzeniu, po konsultacji ze środowiskiem lekarskim, określić ma szczegółowe standardy odstępowania przez ratowników medycznych czynności ratunkowych, w tym odstępowania od reanimacji w warunkach pozaszpitalnych. I ta kwestia nie doczekała się dotychczas uregulowania. Projekt zakłada także utworzenie samorządu zawodowego ratowników w kształcie organizacyjnym podobnym do diagnostów laboratoryjnych.

Społeczny Komitet Ratowników Medycznych - ogólnopolska organizacja skupiająca ratowników - zaapelował o poparcie projektu ustawy o zawodzie ratowników medycznych do wszystkich parlamentarzów, ponad podziałami politycznymi.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.