Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Ustawa o jakości odrzucona w całości

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 17 marca 2023 09:01

Ustawa o jakości odrzucona w całości - Obrazek nagłówka
fot. senat.gov.pl
Senacka Komisja Zdrowia odrzuciła w całości projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, tym samym zaproponuje Izbie Wyższej jej odrzucenie podczas zaplanowanego na marcowe posiedzenie głosowania. Wcześniej, Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu przedstawiło wobec aktu zastrzeżenia natury systemowej i konstytucyjnej oraz oceniło, że nie jest możliwe usunięcie błędów na tym etapie prac legislacyjnych.

Podczas posiedzenia komisji, środowisko lekarskie reprezentował prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski, który przedstawił wątpliwości do procedowania i treści ustawy oraz gotową propozycję przepisów w postaci samorządowego projektu ustawy o bezpieczeństwie leczenia.

– Podtrzymuję apel Naczelnej Rady Lekarskiej o odrzucenie w całości ustawy, czy też przyjęcie poprawek, które pozwolą nam, lekarzom, na skupienie się na leczeniu pacjenta, a nie odpowiedzialności karnej za ewentualnie niezawiniony błąd lub zdarzenie niepożądane – powiedział podczas obrad.

Jak podkreślił prezes NRL, obecna forma ustawy nie jest dla samorządu zadowalająca i nie będzie miała pozytywnego wpływu na jakość leczenia ani bezpieczeństwo pacjenta.

– Jest to ustawa o donosicielstwie, o wskazywaniu palcem winnych, o blokowaniu systemu ochrony zdrowia przez pociąganie lekarzy do odpowiedzialności, kiedy tak naprawdę zawinił system – podkreśla prezes NRL.

W opinii NRL, potrzebny jest system oparty o rejestr zdarzeń niepożądanych który pozwoli kompleksowo analizować błędy.

– Oczywiście, w przypadku rażącego zaniedbania, powinny też być konsekwencje. Nam nie chodzi o bezkarność, a o bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo leczenia, czyli odpowiednie warunki pracy, skupienie na pacjencie i leczeniu, bez myśli z tyłu głowy, że niezależnie co zrobię, sprawa może trafić do prokuratora – tłumaczy Łukasz Jankowski.

Oprac. na podst: senat.gov.pl; nil.org.pl

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.