Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Koronawirus

Pacjenci onkologiczni zbierają pieniądze dla swoich lekarzy

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 2 kwietnia 2020 12:07

Pacjenci onkologiczni zbierają pieniądze dla swoich lekarzy - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych rozpoczyna działania na rzecz wsparcia placówek onkologicznych w czasie pandemii koronawirusa.

W ramach akcji „Onkologiczni w walce z koronawirusem” odbędzie się internetowa zbiórka pieniędzy, które zostaną przekazane leczącym chorych na nowotwory na zakup środków ochrony i testów.
Inicjatorką wspólnej inicjatywy na rzecz walki z koronawirusem jest Maria Szuba ze Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych na Chłoniaki Przebiśnieg.
- W konsultacji z naszymi liderami powstał projekt jak najszerszej formy pomocy, dla jak najszerszego grona potrzebujących, do którego może włączyć się każdy osoba, organizacja, firma. Ten projekt pod nazwą ONKOLOGICZNI W WALCE Z KORONAWIRUSEM, to zbiórka pieniędzy na specjalnym koncie Koalicji na rzecz placówek onkologicznych – centrów onkologii, szpitali, oddziałów i poradni onkologicznych i hematoonkologicznych. Zebrane kwoty zostaną przekazane poszczególnym placówkom na zakup środków, w tym także testów, do walki z koronawirusem – mówi Krystyna Wechmann, prezes PKPO.

W pokonaniu koronawirusa obok maseczek, odzieży ochronnej, respiratorów, sprzętu do odkażania potrzebna jest także wiedza i informacja, jakie środki profilaktyki stosować i jak postępować, by chronić własne zdrowie i nie narażać na zakażenie innych.

- Czas mojego najintensywniejszego leczenia – chemioterapii przypadł właśnie na okres pandemii koronawirusa. Nie przerwałem leczenia, kontynuuję je z pełną świadomością, że jako chory na nowotwór, mam obniżoną odporność i muszę stosować się ściśle do zaleceń lekarza i ogólnych zasad obowiązujących obecnie wszystkich. Pacjenci onkologiczni w większości są dobrze wyedukowani i otwarci na wiedzę, oraz co najważniejsze zdyscyplinowani. To mam nadzieję, także pomaga nam w pokonaniu wszystkich niedogodności związanych z koronawirusa, który jest dla nas obecnie szczególnym zagrożeniem – dodaje Piotr Fonrobert, prezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym na GIST.

W wyjątkowo trudnej sytuacji są pacjenci hematoonkologiczni, zwłaszcza ci właśnie po przeszczepieniach szpiku czy w trakcie leczenia.
- System immunologiczny pacjenta hematoonkooogicznego jest zwykle bardzo wyniszczony długim leczeniem, a to on jest najważniejszym orężem w walce z koronawirusem. Dlatego my pacjenci z nowotworami krwi powinniśmy sami narzucić sobie kwarantannę, odizolować się na ile jest to możliwe od innych. Pandemia koronawirusa stwarza dla nas dodatkowe zagrożenie życia – podkreśla Beata Białkowska-Cybula z Fundacji Carita.
W sytuacji pandemii dla pacjentów hematoonkologicznych, z których część wymaga przetoczeń, ale także dla innych chorych, np. po zabiegach onkologicznych potrzebna jest krew, której zaczyna brakować. Znając chęć niesienia pomocy naszych rodaków, wierzymy, że nie zabraknie dawców krwi w tym trudnym czasie, apelujemy o jej oddawanie.

Obok chorych, wsparcia wymaga także personel medyczny, który z pełnym zaangażowaniem ratuje nie tylko chorych na koronawirusa, ale prowadzi leczenie pacjentów z chorobami przewlekłymi, takimi jak nowotwory.
- Pamiętam pandemię czarnej ospy z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Moja mama, która jest pielęgniarką epidemiologiczną szczepiła wtedy dzień i noc lekarzy, pielęgniarki. Nie było jej w domu. Była wtedy dla mnie prawdziwą bohaterką, tak jak teraz personel medyczny, który z oddaniem walczy o każdego pacjenta z koronawirusem i o to, aby powstrzymać pandemię – wspomina Aleksandra Rudnicka, rzecznik PKPO.Hasło Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych „Razem możemy więcej”, jest szczególnie aktualne w tym trudnym czasie, kiedy potrzebne są wspólne działania. Zapraszamy do włączenia się do naszej akcji i wpłaty dowolnej kwoty na konto 72 1090 1883 0000 0001 3364 8201 z dopiskiem KORONAWIRUS. Od darowizn nie pobiera się opłat ani prowizji – 100% środków trafi do placówek onkologicznych.

Źródło: mat. prasowe

Zobacz także