Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Rekord prób samobójczych dzieci i młodzieży

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 31 stycznia 2023 08:48

Rekord prób samobójczych dzieci i młodzieży - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
W 2022 roku padł rekord prób samobójczych dzieci i młodzieży, wynika z danych pozyskanych na podstawie wniosków o udostępnienie informacji publicznej. W porównaniu do 2020 roku nastąpił wzrost takich zdarzeń o 150 proc – odnotowano ich ponad dwa tysiące. Zgonem zakończyło się 150 prób samobójczych.

Aktywiści z Fundacji GrowSpace skierowali w styczniu wnioski o dostęp do informacji publicznej do komend wojewódzkich policji oraz do komendy głównej. Z tak pozyskanych danych (informacje przekazały komendy wojewódzkie, KGP przedłużyła termin do 10 marca) wynika, że liczba przypadków prób samobójczych dzieci i młodzieży wynosi 2031. 150 z nich zakończyło się zgonem.

- To bardzo przykre dane, które pokazują drastyczny wzrost przypadków prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Jeszcze w 2020 roku było ich niewiele ponad 800. To przyrost o 150 proc. Te dwa tysiące prób to dla nas niby tylko sucha liczba, ale to dwa tysiące dramatycznych historii w szkołach, dwa tysiące złamanych serc rodziców i wreszcie około dwóch tysięcy osób w kryzysie suicydalnym. Każdy tego typu przypadek pokazuje, że system gdzieś zawiódł i pomoc nie została udzielona na czas. Uważam, że ochrona zdrowia psychicznego powinna być jednym z priorytetów naszego społeczeństwa, ponieważ reagować należy już przy pierwszych objawach kryzysu suicydalnego – komentuje Dominik Kuc, aktywista Fundacji GrowSpace ujawniający dane.

Najmłodsze osoby targające się na swoje życie były w przedziale wiekowym 7-12 lat. Takich sytuacji było np. pięć w województwie małopolskim oraz siedem w województwie dolnośląskim. Wiadomo, że dwie osoby w takim przedziale wiekowym zmarły. To przypadki z województwa świętokrzyskiego i małopolskiego. Do najczęstszych przyczyn wskazywanych przez niektóre komendy należały problemy rodzinne, mobbing w środowisku szkolnym oraz zaburzenia psychiczne.

– Musimy pamiętać, że dzieci i nastolatki nie ma jeszcze wypracowanych kompetencji do radzenia sobie w kryzysowych momentach. Dlatego to my, dorośli, rodzice, opiekunowie i opiekunki, nauczyciele i nauczycielki, ale również osoby sprawujące władzę, powinniśmy być stabilnym i empatycznym wsparciem, które ułatwi młodym ludziom wystarczająco już trudny okres dorastania – mówi Paulina Filipowicz, psycholożka i aktywistka.

Aktywiści kierują petycję do Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz do Ministerstwa Zdrowia. Dotyczy ona wprowadzenia spójnego programu prewencji, zawierającej takie elementy jak: psychoedukacja, obecność oraz dostępność psychologa w każdej szkole, szkolenia dla kadr pedagogicznych, tworzenie zespołów interwentów kryzysowych, system rozpoznawania i reagowania myśli samobójczych. Potrzebne są też skuteczne działania w ramach postwencji.

Petycję można podpisać elektronicznie: TUTAJ

Oprac. na podst.: materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także