Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Ochrona zdrowia – worek bez dna?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 7 grudnia 2018 14:21

Ochrona zdrowia – worek bez dna? - Obrazek nagłówka
Fundacja Paga
Podsumowanie 6. edycji Projektu Liderzy Ochrony Zdrowia

Otwarcie narodowej debaty o zdrowiu oraz zagwarantowanie dodatkowych środków, które trafią do systemu, było motywem przewodnim tegorocznej gali podsumowującej 6. edycję Projektu Liderzy Ochrony Zdrowia, która odbyła się 23 listopada w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych.

Jesteśmy dziś w towarzystwie młodych i niezwykle ambitnych młodych ludzi. To co ich cechuje to ciągła chęć rozwoju i doskonalenia się oraz brak akceptacji dla status quo. Każdy z nich chce dać z siebie wszystko, aby kształtować swoje otoczenie na lepsze. Jestem dumna, że dziś stają się alumnami naszej Fundacji – powiedziała otwierając uroczystość Prezes i fundatorka Fundacji im. Lesława A. Pagi – Ewa Paga.

Finałowa Gala była zwieńczeniem kilkumiesięcznej pracy grupy 31 młodych ludzi – uczestników tegorocznej edycji projektu edukacyjnego Liderzy Ochrony Zdrowia organizowanego przez Fundację im. Lesława A. Pagi. Wśród nich studenci i absolwenci takich kierunków studiów jak m.in. prawo, medycyna, zdrowie publiczne, finanse, zarządzanie i ekonomia, którzy wiążą swoją przyszłość z sektorem opieki zdrowotnej. Podczas weekendowych spotkań brali oni udział w licznych warsztatach i szkoleniach, spotykali ekspertów z branży oraz wymieniali się swoimi doświadczeniami.

Praca w sektorze ochrony zdrowia to ogromne wyzwanie, ale także wspaniała przygoda. Nieważne, czy będziecie pracować w sektorze prywatnym, czy publicznym, wasz wysiłek będzie stanowił wsparcie dla kolejnych pokoleń Polaków. To, jak będzie wyglądał system opieki zdrowotnej za kilkanaście lat, zależy od Was – motywowała uczestników Anna Rulkiewicz – Prezes Grupy LUX MED – Partnera Strategicznego projektu.

Dosypać, ale jak?

W uroczystym podsumowaniu projektu wzięli udział m.in. Minister Inwestycji i Rozwoju - Jerzy Kwieciński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia – Janusz Cieszyński oraz Zastępca Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia – Adam Niedzielski.

Podczas gali, uczestnicy tegorocznej edycji projektu mieli za zadanie zaprezentować swoją wizję podziału dodatkowych środków w systemie ochrony zdrowia oraz wskazać obszary, które ich zdaniem należy uznać za priorytetowe. Wspólną osią wszystkich prezentacji był duży nacisk na rozwój działań profilaktycznych. W opinii młodych ekspertów to właśnie promowanie rozwiązań z zakresu medycyny prewencyjnej może zmienić sytuację polskiej opieki zdrowotnej, bo jak podkreślali – lepiej zapobiegać niż leczyć. W wystąpieniach uczestników znalazło się także miejsce na inne ważne problemy – w tym m.in. zwiększenie efektywności systemu poprzez weryfikację koszyka świadczeń gwarantowanych, wprowadzenie ubezpieczeń komplementarnych jak również popularyzację zarządzania placówkami medycznymi w formule lean management.

Propozycje młodych liderów spotkały się z ciepłym przyjęciem ze strony Zastępcy Prezesa NFZ ds. operacyjnych – Adama Niedzielskiego, który podkreślił, że obszary wskazane przez uczestników, czyli profilaktyka i wzrost efektywności to klucz do skutecznej poprawy sytuacji polskich pacjentów.

Przyszłość w rękach młodych

Prezentacje uczestników zostały ocenione przez ekspertów rynku. W debacie wzięli udział: Przemysław Benroth (Kierownik Działu Relacji Medycznych Herbapol Wrocław), Szymon Chamuczyński (Dyrektor Departamentu Produktów Masowych, Pion Ochrony Zdrowia Asseco Poland), Mec. Dominika Chrabańska (KONDRAT i Partnerzy), Monika Czapska (Dyrektor ds. Polityki Zdrowotnej Boehringer Ingelheim), Łukasz Hak (Head of Medical Oncology, Pfizer), Adam Jagoda (General Manager Medtronic), Mec. Paulina Kieszkowska-Knapik (KRK Legal), Klaudia Rogowska (Dyrektor Górnośląskiego Centrum Medycznego im. Prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach), Łukasz Wojczak (Dyrektor Działu Pulmunologia Novartis). Podczas dyskusji, której moderatorem był Bartosz Kwiatek – dziennikarz Polsat News rozmawiano o kierunkach zmian proponowanych przez alumnów. Podjęto tematy refundacji leków, współpłacenia pacjentów oraz rozwoju nowych rozwiązaniach technologicznych.

Postawienie na informatyzacje z pewnością jest słuszne, ale musimy przy tym uważać, by przy bardzo szybkim rozwoju nowych technologii nie zapomnieć o człowieku, który ostatecznie będzie odpowiedzialny za pacjenta. Nie powinniśmy dopuścić do sytuacji, w której maszyna zastępuje lekarza - mówił Przemysław Benroth – Kierownik ds. Relacji Medycznych w firmie Herbapol Wrocław. - Myślę, że popularyzacja rozwiązań z zakresu IT w ochronie zdrowia przede wszystkim może przynieść duże korzyści dla pacjenta. Nie powinniśmy się martwić, że zdehumanizuje to opiekę nad chorymi. Nad każdą maszyną zawsze powinien czuwać człowiek, który podejmuje konkretne decyzje – odpowiadała Monika Czapska – Dyrektor ds. Polityki Zdrowotnej Boehringer Ingelheim.

Projekt Liderzy Ochrony Zdrowia to unikalna inicjatywa, która nie tylko buduje komeptencje uczestników. Jej celem jest także pokazanie młodym ludziom, że chcieć to móc i danie im szansy na poczucie tej sprawczości. Ci młodzi ludzie nie zaprezentowali rozmytych wizji. Przedstawili nam swoje pomysły na to jak chcą zmieniać system, czyli zrobić to, czego już niedługo – jako od młodych liderów będziemy oczekiwać – podsumował Krzysztof Łanda Prezes Zarządu Meritum L.A. i członek Rady Programowej Projektu.

O projekcie

“Liderzy Ochrony Zdrowia” to projekt edukacyjny skierowany do utalentowanych studentów i absolwentów kierunków takich jak prawo, medycyna, zdrowie publiczne, finanse, zarządzanie i ekonomia, którzy wiążą swoją karierę z szeroko pojętym sektorem ochrony zdrowia. Jego głównym celem jest wymiana doświadczeń, podnoszenie kompetencji i kształcenie wykwalifikowanej kadry menedżerskiej, która w niedalekiej przyszłości będzie kształtowała polski system opieki zdrowotnej.

Partnerem Strategicznym VI edycji Liderów Ochrony Zdrowia jest Grupa LUX MED.

Partnerami Projektu są: Asseco Poland S.A., AstraZeneca Pharma Poland Sp. z o.o. , BOIRON Sp. z o.o., Boehringer Ingelheim Marketing Sp. z o.o., Gedeon Richter Polska Sp. z o.o., GSK Services Sp. z o.o., Wrocławskie Zakłady Zielarskie Herbapol S.A., KONDRAT i Partnerzy, Medtronic Poland Sp. z o.o., Novartis Poland Sp. z o.o., Pfizer Polska Sp. z o.o., Polpharma S.A., Roche Polska Sp. z o.o., Scanmed S.A.

Partnerami wspierającymi są: GdziePoLek.pl, Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Kancelaria Prawna KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński oraz Pharma Business Club.

Patroni Medialni projektu to: Borgis, Magazyn Aptekarski, MedExpress, MedTube, Polityka Zdrowotna, Puls Medycyny i Służba Zdrowia.

Więcej informacji znaleźć można na http://www.paga.org.pl/loz oraz na Fanpage!

Źródło: Materiały prasowe, Autorzy: Adrian Szkudlarek, Paweł Syguła

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także