Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
SM w czasie epidemii

Jeśli jest kwalifikacja do leczenia, nie można zwlekać!

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 4 grudnia 2020 10:42

Jeśli jest kwalifikacja do leczenia, nie można zwlekać! - Obrazek nagłówka
Wracamy do historii Jacka, pacjenta z Zabrza, który od wielu lat choruje na SM. Strach przed zakażeniem koronawirusem sprawił, że skuteczność jego leczenia zawisła na włosku. Przerwanie terapii z takiego powodu to najgorsza strategia. W drugim odcinku "SM w czasie epidemii. Dwie historie" staje się jasne dlaczego zdecydował się sobie pomóc.

To nie jest historia wielkiej miłości, choć tak mogłaby się zacząć. To jest historia o pacjenckim wsparciu, o uważności na drugiego człowieka, która wydarzyła się przypadkiem.

Jacek, którego poznaliście w pierwszej części filmu "SM w czasie epidemii. Dwie historie" obawiał się kontynuacji leczenia. Pójść do lekarza? Wolę przeczekać pandemię[...] - mówił. Tylko, co jeśli SM nie poczeka?

Z podobnymi emocjami mierzy się dziś wielu chorych, a wśród nich są osoby, które jeszcze nie rozpoczęły diagnostyki i czekają, aż epidemia minie. Skutki takiego zaniechania mogą być jednak nieodwracalne.

Niezwykle istotne jest to, ażeby pacjent, który kwalifikuje się do terapii leczenie otrzymał jak najszybciej. My wiemy, że czas to mózg, w związku z tym te funkcje mózgu, które zostaną utracone w wyniku rzutu choroby, najpewniej mogą pozostawić po sobie trwała niesprawność. - komentuje prof. Monika Adamczyk-Sowa, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prezes elekt Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, która gościnnie wystąpiła w reportażu.

Dzięki temu, że Jacek niespodziewanie spotkał na swojej drodze Annę, u której, jak się okazało, rozpoczynało się stwardnienie rozsiane, zrozumiał, że za wszelką cenę trzeba sobie pomóc i pokonać strach przed pandemią.

Przypominamy pierwszą część filmu:

I zapraszamy na część drugą:

W rolę pacjentów wcielili się aktorzy.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.