Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

5 mld złotych na onkologię

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 4 stycznia 2023 08:20

5 mld złotych na onkologię - Obrazek nagłówka
fot. KPRM
– Szpitale, które spełniają kryteria kwalifikacyjne, utworzą Krajową Sieć Onkologiczną (KSO) – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu Rady Ministrów, na którym przyjęty został projekt ustawy, przewidujący nowy model zarządzania opieką onkologiczną w Polsce.

– KSO zakłada procedury umożliwiające wykrywanie nowotworów na jak najwcześniejszych etapach ich zaistnienia, co pozwoli na szybkie i skuteczne leczenie tej trudnej choroby. Zapewni też chorym dostęp do jak najlepszej terapii i opieki – mówił premier.

KSO mają tworzyć Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego I, II i III poziomu, wraz z Centrami Kompetencji, Ośrodkami Satelitarnymi oraz Ośrodkami Kooperacyjnymi. Wczesne wykrywanie nowotworów będzie możliwe dzięki ujednoliceniu procedur wysokospecjalistycznych oraz kontroli ich jakości. Pozwoli to na szybkie i skuteczne leczenie chorób onkologicznych.

– Otwieramy nowy rozdział w leczeniu pacjentów onkologicznych. To wynik zarówno pracy wielu ekspertów, jak i pilotażu. Był on w ciągu ostatnich dwóch lat realizowany przede wszystkim w ośrodku kieleckim i dolnośląskim. Testowaliśmy tam i weryfikowaliśmy różne modele i ścieżki prowadzenia pacjenta. Wiele przemyśleń, koncepcji, które wynikały z ich doświadczenia, przelaliśmy na zupełnie nowy system opieki nad pacjentem onkologicznym – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

W nowym systemie trudne przypadki będą leczone w tych ośrodkach, które są do tego właściwie przygotowane. Ośrodki mają być ściśle monitorowane pod kątem skuteczności leczenia. Co dwa lata ma być dokonywane podsumowanie, po którym ośrodki, które nie realizują założonych celów, nie będą funkcjonowały w ramach dotychczasowego poziomu.

– Z perspektywy pacjenta, jednym z najważniejszych rozwiązań jest koordynator pacjenta onkologicznego. Każdy chory będzie miał przypisanego koordynatora, który pomoże mu przejść ten ciężki, traumatyczny okres od diagnozy nowotworu, przez terapię po ewentualnie rehabilitację onkologiczną. Nowa ścieżka pacjenta ma być oparta na najlepszych światowych standardach leczenia nowotworów. Pacjenci będą mieli możliwość skorzystania z najlepszej fachowej pomocy, niezależnie od miejsca zamieszkania. Wypracowaliśmy rozwiązanie, jakim jest konsylium, które niezależnie od tego, gdzie będzie miało miejsce, będzie się odbywało z udziałem przedstawicieli najwyższych ośrodków referencyjnych – wymieniał Adam Niedzielski.

Zgodnie z zapowiedziami, rząd chce wdrożyć przyjęty projekt ustawy o KSO jak najszybciej. Krajowa Sieć Onkologiczna ma być kluczowym elementem Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, której budżet opiewa na 5 mld zł.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także