Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Pandemia punktem zwrotnym dla organizacji pacjentów?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 10 lutego 2021 12:34

Pandemia punktem zwrotnym dla organizacji pacjentów? - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
Jak organizacje pacjentów radzą sobie w czasie pandemii? Czy pandemia będzie pretekstem do wprowadzenia zmian w kwestii stałego finansowania stowarzyszeń czy fundacji? I wreszcie, czy wszystkie organizacje pacjentów przetrwają ten trudny czas?

Gościem Medexpressu jest Urszula Jaworska, prezes zarządu Fundacji Urszuli Jaworskiej. W rozmowie poruszamy temat stałego finansowania organizacji pacjentów, który choć omawiany jest od lat, dziś, w dobie pandemii, stał się szczególnie istotny dla przedstawicieli środowisk pacjenckich.

Pretekstem do wywiadu jest propozycja prezes Urszuli Jaworskiej złożenia wniosku dotyczącego wsparcia z tarczy finansowej w związku z tym, jak sytuacja epidemiologiczna wpłynęła na działalność organizacji pacjentów. Jak przyznaje Urszula Jaworska, organizacje pacjentów są trzecią nogą kolosa w służbie zdrowia i wypełniają braki, których system nie jest w stanie realizować. "Zwracają się w kierunku pacjenta, badają jego potrzeby, oczekiwania. [...] Dlaczego nikt nigdy nie wpadł na to, żeby tę trzecią nogę [...] wesprzeć również w kierunku finansowym? [...] Prędzej czy później, większość organizacji po pandemii nie przetrwa."

W rozmowie pytamy m.in. o to:

Jak powinno wyglądać stałe finansowanie organizacji pacjentów? Czy nie będzie ono zagrażało niezależności organizacji?

Jak organizacje pacjentów odbierane są przez decydentów? I czy jest tu miejsce na partnerską współpracę?

Na jakie wsparcie w czasie pandemii mogą liczyć organizacje pacjentów? Co z finansowaniem od Narodowego Instytutu Wolności?

Dlaczego jawność i przejrzystość powinny stać się podstawowymi kierunkami zmian w dziedzinie współpracy organizacji pacjentów i instytucji państwowych?

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także