Lekarze krytykują raport NIK na temat geriatrii

178536332
Fot. MedExpress TV
W Polsce nie ma systemu opieki medycznej nad pacjentami w podeszłym wieku - wynika z raportu NIK. Jednak zdaniem internistów raport przedstawia fałszywy obraz interny w leczeniu osób starszych.
Łukasz Tokarski 2015-04-28 10:50

W Polsce nie ma systemu opieki medycznej nad pacjentami w podeszłym wieku - wynika z raportu NIK. Jednak zdaniem internistów raport przedstawia fałszywy obraz interny w leczeniu osób starszych.

Z raportu NIK, o którym pisał Medexpress wynika, że brakuje geriatrów, specjalistycznych poradni i oddziałów szpitalnych. Zdaniem NIK główną barierą jest metoda rozliczania świadczeń medycznych przez NFZ, która zakłada finansowanie tylko jednej choroby, choć ludzie starsi z reguły cierpią na kilka schorzeń jednocześnie. Tymczasem z przeprowadzonej przez NIK analizy wynika, że pacjent w podeszłym wieku kompleksowo prowadzony przez geriatrę funkcjonuje lepiej, a jego leczenie kosztuje mniej.

Na podstawie przeprowadzonej kontroli NIK wskazuje na brak powszechnych, kompleksowych i zestandaryzowanych procedur postępowania dedykowanych osobom w wieku podeszłym. Z przeprowadzonej analizy NIK wynika, że średni jednostkowy koszt wszystkich świadczeń udzielonych pacjentowi leczonemu na oddziale chorób wewnętrznych w ciągu roku od momentu przyjęcia do szpitala, był o 1380 zł wyższy od kosztów leczenia porównywalnego pacjenta na oddziale geriatrycznym.

Z takimi zarzutami nie zgadza się Towarzystwo Internistów Polskich. Zdaniem lekarzy raport NIK przedstawia fałszywy obraz roli interny i oddziałów chorób wewnętrznych w systemie ochrony zdrowia w Polsce. „Informacje te, oparte na błędnej metodologicznie analizie „wybranych oddziałów”, można streścić następująco:
1) wprawdzie pobyt chorego na geriatrii jest nieco dłuższy niż na internie, ale całoroczne koszty leczenia chorego po wyjściu z oddziału geriatrycznego są o 11–20% mniejsze niż analogiczne wydatki na chorego po jego hospitalizacji na internie
2) spośród chorych w wieku 75–89 lat na oddziałach internistycznych umiera 11%, a na oddziałach geriatrycznych – 6 proc. Śmiertelność zaś wśród chorych po 90. roku życia wynosi odpowiednio 25 i 15 proc. Te dane zostały skomentowane przez sprawnych dziennikarzy bardzo chwytliwymi hasłami: <<najbardziej wstrząsające>>, <<na internie szybciej umierają>>, <<śmierć zamiast geriatrii>>.

Lekarze nie zgadzają się również z stwierdzeniem, że na internie leczy się tylko jedną chorobę, bo tylko za jedną płaci NFZ.

 Stanowisko Towarzystwa Internistów Polskich znajdziesz TUTAJ

Przeczytaj również: NIK ostro o opiece geriatrycznej

PDF

Zobacz także