Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Adam Niedzielski: Pracujemy nad ambitnym planem restrukturyzacyjnym dla IPIN

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 28 marca 2023 13:28

Adam Niedzielski: Pracujemy nad ambitnym planem restrukturyzacyjnym dla IPIN - Obrazek nagłówka
fot. Piotr Wójcik
– W tej chwili finansowanie Instytutu Psychiatrii i Neurologii odbywa się poprzez pożyczki z parabanków, ale istotą i celem zmiany, której dokonujemy jest to, żeby przestawić finansowanie na ułożoną relację z BGK – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do informacji prasowych o trudnej sytuacji finansowej IPIN.

We wtorek (28.03.) Adam Niedzielski spotkał się z kierownictwem IPIN. Jak powiedział podczas konferencji towarzyszącej otwarciu Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży na warszawskim Mokotowie, trwają prace nad planem restrukturyzacyjnym. Potwierdził przy tym, że instytut rzeczywiście korzysta z oferty parabanków.

– Ta pożyczka ma zapewnić finansowanie i płynność na okres najbliższych pięciu miesięcy. Ma to być przestrzeń do tego, by znaleźć porozumienie z BGK i płynnie przejść z finansowania oferowanego przez parabanki na finansowanie w ramach normalnego kredytu bankowego – wskazał minister zdrowia.

Łączne zadłużenie IPIN opiewa w tej chwili na kwotę 100 mln zł. W ocenie szefa resortu zdrowia, sytuacja, z jaką mamy do czynienia jest pokłosiem ponad 10 lat nieefektywnego kierowania jednostką. Pod koniec ubiegłego roku ministerstwo zdrowia dokonało oceny tych działań.

– Sformułowałem ocenę taką, że kierownictwo nie realizowało celów, jakie zostały wyznaczone. Były one celami związanymi z odwróceniem tendencji do pogarszania wyniku finansowego, poprawą pozycji naukowej i zwiększeniem liczby leczonych pacjentów. Negatywna ocena przełożyła się na decyzję o zmianie kierownictwa, którą podjąłem w styczniu. Od tego czasu pracujemy intensywnie nad sformułowaniem nowego, o wiele bardziej ambitnego programu restrukturyzacyjnego po to, by zdobył on akceptację Banku Gospodarstwa Krajowego, z którym prowadzimy rozmowy – powiedział Adam Niedzielski.

Jak dodał, efekty zmian personalnych są już widoczne i dotyczą uporządkowania co najmniej kilku obszarów działalności. Tymczasem sytuacja finansowa w innych instytutach również nie napawa optymizmem. Tak jest na przykład w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.

– Sytuacja w instytutach jest zróżnicowana. Przyglądamy się maruderom, czyli tym, którzy mają najgorsze wyniki i opinie. Zarówno IPIN, jak i Instytut Reumatologii należą do niechlubnych przykładów, w których sytuacja jest zła. Dla Instytutu Reumatologii jest pewien plan, również obejmujący inwestycje – powiedział szef resortu zdrowia.

Zdaniem Adama Niedzielskiego, pozytywnym zjawiskiem jest to, że zadłużenie szpitali rośnie wolniej niż ich budżety. Zobowiązania wymagalne utrzymują się natomiast na stałym poziomie.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.