Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Lato z Fundacją Carita

To badanie może uchronić przed ewentualnym złamaniem kości

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 2 sierpnia 2022 10:25

To badanie może uchronić przed ewentualnym złamaniem kości - Obrazek nagłówka
Mówi się, że osteoporoza to cichy złodziej kości. A jak wiemy lepiej zapobiegać niż leczyć. Jest to więc argument za tym, by wykonać to badanie i zapobiec chorobie.

Uczestnicy „Rajdu po zdrowie” mogli przeprowadzić badanie stanu kości (densytometria) w osteobusie. - To ważny element badania pacjenta m.in. dlatego, że często o osteoporozie myślimy dopiero wtedy, gdy już dojdzie do złamania. A zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć - mówi ortopeda Anna Wawrzyniak. Dodaje, że takie badanie może uchronić wiele osób przed ewentualnym złamaniem.

Jak przebiega densytometria?

Badanie jest proste, bezbolesne i trwa kilka minut. Densytometria pozwala na ocenę gęstości mineralnej kości, czyli zawartości minerału kostnego w określonych miejscach szkieletu. Zmiany w kościach nie postępują szybko, więc warto badanie wykonać raz w roku. Co, jeśli badanie wykryje że choroba jest w zaawansowanym stopniu? - Chorobie można zapobiegać i można ją leczyć. I jeśli nie jest jeszcze zaawansowana, to jest to najlepszy moment. Są metody niefarmakologiczne, a więc zalecenia dotyczące stylu życia, aktywności fizycznej, diety, unikania używek. Ale jest też możliwość farmakoterapii. Tu, jednym z elementów ułatwiających decyzję, jest wynik densytometrii.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także